Lubię chodzić na targi pełne warzyw i owoców. Młode ziemniaki, marchewki, bób, fasolka szparagowa, szparagi. Mnóstwo owoców, od truskawek, po czereśnie, porzeczki i jagody. Udało mi się kupić też maliny, na które przepis będzie w następnym poście. Na razie zapraszam na to bardzo jogurtowe ciasto. Wygląda troszkę jak zakalec, ale nim nie jest, to właśnie zasługa dużej ilości jogurtu, który ma naprawdę ciekawy smak. Nabyłam go w Biedronce.
Nie przepadam za mąką pszenną. Jest taka biedna, prawie wcale nie ma błonnika, na którego punkcie mam obsesję. Użyłam więc mąki żytniej i razowej, o wiele bogatszej. przymierzam się do moich pierwszych drożdżówek, przecież są wakacje, wiec dużo czasu na eksperymentowanie. Drożdżówek z mąki żytniej z jeżynami, które mam nadzieje już pojawiły się na krzaczkach w miejscowości, do której jadę. Próbowaliście już czegoś takiego?
Obiecany przepis na imbirowe ciasto – nareszcie tutaj:)
Powstał dzięki modyfikacji przepisu na, o dziwo, malinowe muffinki. Również z mąki żytniej z dodatkiem imbiru i szczypty kardamonu.
Smacznego i miłych wakacji!
Ciasto jogurtowe z jagodami i porzeczkami
Ciasto: 250g mąki żytniej 1850
100g mąki razowej 750
250 g jogurtu kokosowo-migdałowego
30 g gęstego jogurtu naturalnego
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 jajka
170g cukru
80ml oleju
1,5 łyżeczki cynamonu
2 szklanki porzeczek i jagód (można nawet więcej:))
Kruszonka: 60g masła (masła! Nie margaryny)
60g mąki żytniej 1850
60g cukru
kilka kropel ekstraktu waniliowego
dodatkowo: 3 łyżki płatków migdałów
Przesiać mąke i proszek do pieczenia, połączyć z cukrem i cynamonem. Jajka rozkłócić i połączyć z jogurtem i z olejem (wszystko robiłam trzepaczką, a potem drewniana łyżką). Suche składniki połączyć z mokrymi i wymieszać (sprawnie i krótko!)
Przygotować kruszonkę. Zagnieść wszystkie podane składniki i wstawić na chwilę do lodówki.
Umyć jagody i porzeczki, z których usunąć gałązki.
Formę wyłożyć papierem do pieczenia i wyłożyć masę, następnie owoce i kawałki kruszonki. Posypać migdałami i wstawić do rozgrzanego do 180oC piekarnika. Piec do czasu, gdy patyczek będzie suchy (u mnie około 55 minut)
Imbirowe ciasto z rabarbarem
ciasto:300g masła (lepiej użyć prawdziwego masła niż margaryny!)
160g cukru
4 duże jajka
8 łyżek maślanki ( można zastać mlekiem, choć naprawdę zalecam maślankę)
2 łyżeczki proszku do pieczenia
400 g mąki żytniej 1850
3-4 łodygi rabarbaru
kawałek imbiru wielkości pół kciuka
szczypta kardamonu, (a można nawet dwie)
oraz: bita śmietana w sprayu
Umyć i obrać rabarbar. Pokroić w 3-4 cm kostkę, lub według upodobania.
Nagrzać piekarnik do 180oC. Miękkie masło utrzeć z cukrem na gładką, puszystą masę. Wbić jajka i dolać maślanki. Wsypać przesianą mąkę, proszek do pieczenia i wymieszać wszystko drewnianą łyżką. Dodać rabarbar i wymieszać, nie trzeba dokładnie.
Formę wyłożyć papierem do pieczenia i wyłożyć masę. Wstawić do piekarnika i piec do momentu, aż wsadzony patyczek będzie suchy. Około 4o-50 minut. Wyjąć i ostudzić. podawać z „obłoczkiem” z bitej śmietany.
4 komentarze:
cudowne ciasto! (oba;)) gdyby nie fakt ze obie mąki potrzebne do tego ciasta zostawiłam u mamy już bym się za nie zabrała:) Pycha, świetnie, że bez białej mąki, ciekawa odskocznia od mało wartościowych wypieków. I owoce, mmm, pyszne i zdrowe ciasto jogurtowe:)
ja wybieram to imbirowe. jestem niezmiernie ciekawa jak smakuje, bo wygląda obłędnie :)
podwójnie pysznie! nie wiem na które się zdecydować ;) a co do jeżyn - czekam na wyniki eksperymentu i trzymam kciuki :)
Miałam wrażenie, że to co na wierzchu, to muesli. Super ciasto, uwielbiam taki chrrupiący wierzch na lekko kleistych owocach.
Prześlij komentarz